Ana Sayfa

Heykellerimiz Atatürk HeykelleriRölyeflerBüstlerDekoratif HeykellerUygulamalarAnıt Heykeller

Referanslar Atölyem Projelerimiz Video Galeri Hakkımızda İletişim

Heykelin Tarihçesi

Bu ustalık sanatının geçmişi oldukça eski zamanlara kadar uzanır. Gezegenimizin çeşitli yerlerinde yapılan tarihi kazılarda; mermer, ağaç, taş, toprak, maden gibi çeşitli malzemelerden yapılmış heykellere rastlanmaktadır. Bulunan bu heykeller üzerinde yapılan incelemelerden, heykellerin büyük bir kısmının çeşitli kavimlerin güçlü varlıkları tasvir ettikleri, bazılarının kral yada hükümdar ailelerini, kahramanları ve kahramanlık olaylarını, bilim, sanat ve sporda meşhur olmuş kimseleri, bir kısmının da çeşitli insan ve hayvanları anlattıkları anlaşılmıştır. Tarihi araştırmalar, ilk heykelin hangi zamanda ve kimler tarafından yapıldığı hususunda hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Tarihinin oldukça eski olduğu bilinen heykelciliğin yaygınlaşmasındaki asıl sebep inançtır. Farklı devirlerde yaşamış insanların ilah olarak tanıdıkları şeylerin ağaç, taş, maden üzerine işlemeleri ve ibadetlerini bunlara karşı yapmaları, heykelciliğe geniş yer verilmesine yol açmıştır.
İlk çağlardaki topluluk sanatçıları genellikle bir geleneği devam ettirir. Hazırlanan eser, toplumun ortak malı olarak kabul edilir. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı eserler sanatçıları değil üretildikleri kavim ve toplulukların ismiyle anılırlar.
Selçuklu HeykelleriSelçuklu HeykelleriÖzel HeykelÖzel HeykelKişiye Özel BüstKişiye Özel BüstAt BüstüAt Büstü
Ana Sayfa Kimlerle Çalıştık Tüm Çalışmalar Heykel Atölyesi Makale İletişim Gizlilik Sözleşmesi Heykel İmalatı
Çalışma Saatlerimiz : 08:00 ile 22:00 | Bilgi İçin E-Mail: bilgi@doganheykel.com | Telefon : 0535 607 04 77
Heykelin Tarihçesi - heykel yapımı - Copyright 2017 ©